13 Август, 2020
0.0415

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

Објавено во: Свет 11 Јули, 2020

Една шпанска студија заклучила дека само 5,2 отсто од светската популација дошла во контакт со вирусот корона, заклучувајќи дека имунитетот на стадо е недостижен од оваа перспектива.

А претставникот на Светската здравствена организација, Мајк Рајан вчера изјави дека е малку веројатно дека вирусот ќе биде искоренет наскоро. 

„Во моментов, малку е веројатно дека вирусот ќе биде елиминиран. Постојат многу посебни опкружувања во кои тоа би можело да се случи, како што се островските држави, но дури и тие ризикуваат повторно да го увезат вирусот“, изјави Рајан пред новинарите во Женева.

Тој потсети на примерот на Данска, која речиси го искорени вирусот, но повторно дојде од странство.

„Значи, секогаш постои ризик“, рече Рајан, пренесува Ројтерс.

СЗО порано соопшти денеска дека нејзините експерти отпатувале во Кина за да организираат истрага за потеклото на новиот вирус корона што ја предизвика глобалната пандемија.

Двајца научници на СЗО ќе работат со нивните кинески колеги за да се утврди обемот и насоката на истрагата, рече портпаролката на СЗО, Маргарет Харис претходно на брифинг за новинари.

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома