15 Јуни, 2021
0.0205

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

Објавено во: Балкан 09 Мај, 2021

Авион на компанијата „Трејд ер“, кој требало да лета на линијата од Љубљана кон португалскиот град Мадеира, од аеродромот „Јоже Пучник“, утрово морал да се врати на пистата на словенечкиот аеродром, откако удрил во птица, објави порталот 24 ур

Туристите биле префрлени во друг авион за да стигнат до планираната дестинација.

Порталот објави дека од комуникацијата помеѓу контролата на летот и пилотот на Ербасот А320 можело да се слушне дека пилотите решиле да се вратат поради проблеми со еден од моторите.

Неколку минути подоцна, птица грабливка е пронајдена на пистата, објави агенцијата СТА.

По инцидентот со птицата, авионот ќе мора да помине инспекција од инженер и да утврди дали моторот претрпел некое оштетување, односно дали му е потребна каква било замена.

Ербас А320 е во флотата на хрватската авиокомпанија „Трејд ер“.


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија