20 Јануари, 2021
0.0199

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Италијанскиот новинар фриленсер Франческо Касалини вели дека нашата земја треба да преговара со Бугарија, и покрај блокадата за почетокот на преговорите со Европската Унија.

Сепак, новинарот забележува дека начинот на кој се одлучува и гласа за почеток на преговори, треба да се смени.

„Пред сè, верувам дека ЕУ не е ефикасна со овие механизми за гласање во Советот, затоа што поради гласање на една држава, другите се тие што губат, како во случајот на Бугарија со Македонија. Мислам дека треба да преговарате со Бугарија. Да се ​​спроведат барањата од договорот за пријателство потпишан пред 3 години со Софија. Од друга страна, интерес на двете држави е да бидат дел од ЕУ“, вели новинарот.

Според него, ЕУ треба да биде вклучена во надминување на спорот меѓу двете земји.

„Јас не сум експерт за бугарско-македонското прашање, но очигледно тие се многу заинтересирани за националниот идентитет за да го подигнат случајот како држава. Верувам дека унијата ќе има корист од влезот на Бугарија, но и на Македонија. Потребно е и посилно посредување од другите земји-членки, барем јас така мислам“, додава Касалини.

Интервјуто кое неодамна го даде за БГНЕС македонскиот премиер Зоран Заев ја „вжешти“ атсмоферата  во земјава. Се бара оставка од Заев. Многу политичари го критикуваа, но имаше и членови на Владата кои му дадоа поддршка. Во меѓувреме властите опоменаа дека се следи говорот на омраза на социјалните мрежи  насочен кон Бугарија, и тој ќе се казнува.

Бугарија даде поддршка на Албанија за старт на преговори, но не и на Македонија.

Од Брисел стигнуваат сигнали дека оваа година старт на преговорите нема да има. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

Намалување и позитивните и на смртните случаи во однос на претходната недела

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

НЕ Е ПОЛИЦАЕЦ ЧОВЕКОТ ШТО ПОМИНА ПАТАРИНА САМО СО ЛЕГИТИМАЦИЈА - МВР го расчисти случајот

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие