06 Јули, 2020
0.0782

ИТАЛИЈАНСКИ МЕДИУМИ: Макрон се одмаздува

Објавено во: Македонија 19 Октомври, 2019

Ништо од Европа за Албанија и Северна Македонија, пишуваат италијанските медиуми. Ова е одлуката на самитот за проширување на Европската унија на Балканот, на кој се најде тешкото вето на францускиот претседател Емануел Макрон за Тирана и Скопје. Важно вето, кое успеа да го покаже и францускиот претседател и Европската унија дека уште еднаш докажуваат дека се слабо, формално обединети, но суштински поделени и без можност да наметнат свој став дури и по цена на надминување на евидентните стратегии на поединецот.

Затоа што за Европа, неуспехот е многу важен. Албанија и Северна Македонија ќе треба да почекаат барем до мај 2020 година за да се обидат повторно да се приклучат на големото семејство на обединета Европа. И додека Тирана и Скопје ги лечат раните, стратегијата на Париз се разоткрива совршено, со удар што за многумина може да изгледа безначајно, но кој во реалноста не само што ја дели ЕУ и бара ревизија на плановите на сè на континентот, туку јасно објаснува дека Макрон, оној што треба да биде шампион на Европа, всушност следи прецизна стратегија, способна сериозно да ги погоди соништата на Брисел.

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

ВО ПЕНЗИЈА КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА: Дел од највозрасните здравствени работници се уште во првите редови против вирусот

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

МЕНУВАЊЕ НА ЛИЧНО ИМЕ: Колку често Македонците се решаваат на ваков чекор?

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

КОГА ЌЕ БИДЕ ГОТОВ НОВИОТ КЛИНИЧКИ - ривалските партии со различни ветувања во програмите

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Разрешениот Зибери сподели анкета на Брима Галуп: ДУИ во недостижно водство

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Германскиот министер за Европа даде поддршка за Димитров ВИДЕО

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

Шест метри одвоеност и во вода и меѓу лежалки: Кои се правилата за на плажа

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

ВИДЕО: По поплавата нова катастрофа: Горат дуќани во Битола

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Поројни дождови во Македонија: 7 мерки за заштита на домот од поплави

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите

Во Дебар се повеќе заразени, се стравува од иселениците и изборите