16 Октомври, 2021
0.0283

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

Историчарот Нил Фергусон во разговор со претседателот на Центарот за меѓународна соработка и одржлив развој (ЦИРСД) Вук Јеремиќ рече дека пандемијата на корона вирусот нема да заврши оваа година, а можеби не и до крајот на 2022 година, бидејќи за крајот на пандемијата е потребен многу голем опфат на вакцинација во светот.

„Сега само една третина од возрасната популација е вакцинирана, и додека тој процент не е многу поголем, ќе се појават нови видови што ќе предизвикаат нови проблеми. Пандемијата на корона вирусот предизвика многу потешки економски, социјални и политички последици отколку пандемијата на грипот од 1918 и 1957 година “, рече Фергусон во дискусијата одржана по повод објавувањето на новиот број на списанието„ Хоризонти “, објавено од CIRSD.

Фергусон рече дека сегашната пандемија не е меѓу првите 10 во историјата, туку меѓу првите 20 и дека „во споредба со најголемите пандемии, претставува релативно мала катастрофа“.

Историчарот изјави дека најголемата геополитичка последица од пандемијата е интензивирање на „втората студена војна“ меѓу Америка и Кина. „Причината е во кинескиот град Вухан, каде што започна инфекцијата, и во прикривањето на епидемијата се додека не прерасна во глобална пандемија, која многумина од светот ги оддалечи од Кина и го промени нивниот став кон таа земја.


Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид