02 Јуни, 2020
0.0191

ИРАН Е НА ГОТОВС: Се подготвува напад

Објавено во: Свет 29 Септември, 2019

Иран има информации дека се подготвува напад и затоа нафтената инфраструктура е на готовс.

Министерот на нафта Бижар Намдар Занганеј го повика нафтениот сектор  да биде на максимално ниво на подготвеност. Причина се заканите за физички или сајбер-напади врз Иран, објави иранското Mинистерство за нафта,  пренесе „Б92“.

Тој објасни дека тие мерки мора да бидат преземени поради американските санкции против Иран и тоталната економска војна која земјата на Блискиот Исток го обвинува Вашингтон дека ја води против нив.

Техеран на 21 септември ги негираше медиумските извештаи дека иранските нафтени постројки се пореметени во работата поради сајбер-напад.

Ријад, Вашингтон, Берлин, Лондон и Париз го обвинија Иран дека е одговорен за нападите со дронови во кои на 14 септември е оштетена нафтената инфраструктура на Саудиска Арабија кога кралството, патем водечки светските извозник на нафта, мораше значително да го намали прозводството.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената