10 Јули, 2020
0.0253

Инвестиција на „Арцелор Митал“ од 3,5 милиони евра

Објавено во: Економија 04 Октомври, 2012

„Арцалор Митал“ инвестираше 3,5 милиони евра во Македонија и истовремено побара дијалог со владата. -Трошоците за енергенси ни се зголемени за 50 отсто што ни ги зголемува трошоцитте за работењето за 15 отсто и тоа не прави неконкуретни на пазарот, поради што бараме дијалог со владата, изјави Хуан Педро Наваро извршен Директор на „Арцалор Митал“ Скопје. Инаку компанијата денеска пред владини претставници, но и бизнисмени ја претстави новата печка за поцинкување во вредност од 3,5 милиони евра. „Арцалор Митал“ има повеќе од 55о вработени во Скопје, компанијата до министерството за животна заштита и просторно планирање побара интегрирана  дозвола. Од владата присуствуваа Веле Самак и Абдулаким Адеми, Веле Самак посочи дека челикот е на удар во време на оваа криза, но компаниите ги гледаат можностите и потенцијалите за раст и токму тоа е една од причините за оваа инвестиција во Македонија.  Ваквата одлука сигурно е донесена со увид врз економските текови во земјата и притоа посочи дека владата ќе направи се што е во нејзини можности за подобрување на економските состојби .

Можеби ќе ве интересира

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти

Битиќи vs Лазаров: Имаат ли моќ да ги остварат своите ветувања и што мислат за политичкиот ривал

Битиќи vs Лазаров: Имаат ли моќ да ги остварат своите ветувања и што мислат за политичкиот ривал