07 Јули, 2020
0.0271

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Објавено во: Економија 02 Јуни, 2020

Стојко Пауновски, директорот на Државниот пазарен инспекторат, денеска пред јавноста откри дека оваа слуќба до Комисијата за заразни болести и до Владата предложиле олеснување на прописите од протоколот за работа на угостителските објекти.

Во изминатиот период во неколку наврати имавме состаноци да ги разјасниме протоколите онаму каде што можеме да се поправат. За таа цел испративме предлози за измени до Комисијата и до Владата, но повеќе не можеме да кажеме за тоа кои се тие предлози, рече Пауновски.

Во меѓувреме сопствениците на кафулињата и на рестораните реагираа дека имаат проблеми со прописите во однос на површината, односно капацитетот на работење и на идентификувањето на посетителите на локалите.

- Не сакаме повторно да прибегнуваме кон затворање на оние кои не ги почитуваат протоколите. Ова е оред се за заштита на организаторите на самото угостителство, а и за посетителите. Не се баук тие мерки да не можат да се применуваат, додаде Пауновски.

До сега во угостителството откако од четвртокот започна повторно со работа оваа дејност поднесени се 21 кривична пријава и пет се во фаза на постапка.

- Бидејќи вршевме контрола, дел кои отвориле летни тераси се и нерегистрирани. Прекршувања по тој основ се на 41 субјект со прекршочни пријави и платни налози, додаде првиот човек на ДПИ..Можеби ќе ве интересира

Лукаревска: ДДВ во угостителството 10 отсто, за занаетчиите 5 проценти

Лукаревска: ДДВ во угостителството 10 отсто, за занаетчиите 5 проценти

Кои се битолските милионери?

Кои се битолските милионери?

БЕРБА ПОД МАСКИ: Овоштарите се плашат дека нема да можат да најдат сезонци

БЕРБА ПОД МАСКИ: Овоштарите се плашат дека нема да можат да најдат сезонци

Macedonia Timeless укинато уште пред три години, за ребрендирањето ќе се чека нов владин мандат

Macedonia Timeless укинато уште пред три години, за ребрендирањето ќе се чека нов владин мандат

Забавени се нарачките за германските фабрики

Забавени се нарачките за германските фабрики

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја