07 Октомври, 2022
0.0243

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

Објавено во: Економија, Свет 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Британските медиуми јавуваат дека во јули месец стапката на инфлација во Обединетото Кралство се искачила на 10,1 отсто, при што бележи зголемување во споредба со претходниот месец. 

Инфлацијата во Обединетото Кралство се искачи над 10 проценти за прв пат по 40 години, поттикната од зголемените цени на храната и горивото бидејќи домаќинствата се под зголемен притисок од кризата на трошоците за живот.

Двоцифрени стапки на инфлација Обединетото кралство последен пати имало во повисока во февруари 1982 година, јавува Гардијан.

Ова е четврти пат во 70 години инфлацијата да го надмине прагот од 10 отсто, а другите периоди се 1951-2, 1973-77 и 1979-82.

Најголемите зголемувања се забележани кај лебот и житариците, млечните производи, месото и зеленчукот, при што зголемената цена на храната доведе до рекордно зголемување на цените на рестораните и хотелите и ги зголеми трошоците за готови производи. Зголемувањето на инфлацијата ја зголемија и цената на другите основни производи, како што се храната за домашни миленици, тоалетните ролни, четките за заби и дезодорансите.

Цените за аранжманите за одмор и авионските билети нагло пораснаа, поттикнати од летниот наплив што се одрази на преполните аеродроми низ земјата.

Домаќинствата се очекува да бидат под дополнителен притисок оваа есен поради новиот пораст на сметките за енергија, за кои Банката на Англија прогнозира дека ќе ја доведе инфлацијата над 13 проценти и ќе предизвика долга рецесија, бидејќи семејствата ќе ги зауздаат ​​своите трошоци.

Зголемените цени на енергијата во Европа, влошени со руската инвазија на Украина, поттикнаа висока инфлација низ целиот континент. Иако цените на бензинот и дизелот во Британија се намалија во јули од рекордните нивоа забележани еден месец претходно, ОНС соопшти дека трошоците останале значително повисоки од една година порано, што ја зголемува инфлацијата.

Економистите предупредија дека зголемените цени на храната и зголемувањето на сметките за енергија најмногу ќе ги погодат посиромашните семејства. 

- Ќе бидат потребни многу месеци и многу повеќе болка за животниот стандард, пред да почне да се намалува инфлацијата. Значи, приоритет број еден за следниот премиер ќе биде да понуди значителна поддршка за да им помогне на милиони семејства низ бруталната зима и пошироко - рече Џејмс Смит, истражувачки директор во тинк-тенкот на Фондацијата Резолуција.

Фото: EPA/ ANDY RAIN

Можеби ќе ве интересира

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

Се спојуваат МАКЕДОНИЈА Осигурување АД Скопје - Виена Иншуренс Груп со ВИНЕР Осигурување - Виена Иншуренс Груп АД Скопје

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА СТАНОВИТЕ НЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ, но интересот за купување не стивнува, понатамошни осцилации не се очекуваат

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

Норвешка испрати специјален брод за контрола на подморскиот гасовод до Германија

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ПОКРАЈ ХРАНАТА И ЕНЕРГИЈА, ПОСКАПЕЛЕ И ВЕЛОСИПЕДИТЕ, МЕБЕЛОТ, ФРИЗЕРСКИТЕ УСЛУГИ.. ДЗС измери високи 18,7 проценти инфлација

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ЛУКАРЕВСКА: РАБОТОДАВАЧИТЕ НЕ ИСПЛАТИЛЕ ПЛАТА ЗА НАД 10 ИЛЈАДИ РАБОТНИЦИ, доцнат платите за август

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ЗА ТРИ ДЕНАРИ, маслото за домаќинства за дваипол, цените на бензините не се менуваат

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА СВЕТСКИОТ ПАЗАР ПАЃААТ ШЕСТИ МЕСЕЦ ПО РЕД, растителното масло поевтини за 6,6 отсто

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата

СИНДИКАТОТ КОНТРА ГАЗДИТЕ, БАРААТ ЈАСЕН СТАВ ОД ВЛАДАТА - да не „мавтаат“ со закани за отпуштање на работници поради кризата

Мартенс: Останете и во иднина професионални како што сте досега, индустријата и стопанството пред нов предизвик

Мартенс: Останете и во иднина професионални како што сте досега, индустријата и стопанството пред нов предизвик