21 Април, 2021
0.0221

Имаме речиси три пати повеќе активни случаи на коронавирусот од Хрватска

Објавено во: Македонија 07 Март, 2021

Во Хрватска по се изгледа дека се смирува состојбта со коронавирусот. Во таа држава во последното деноноќие биле евидентирани 394 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 3.743

Меѓу нив, 767 пациенти се во болница, од кои 74 се на апарати за дишење, додека пак, пет лица почина. 

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 246.514 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.590 починале, вкупно се опоравиле 237 181 лице, од кои 416 во последниот 24 часа. Во моментов има 14.798 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.385.768 лица, од кои 6.053 во последните 24 часа.

Во земјава, пак, вчера беа регистрирани 722 нови случаи. 

Досега во земјата се направени вкупно 540.725 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Ова значи дека имаме три пати повеќе активни случаи од Хрватска.

Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат