16 Јануари, 2021
0.0182

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Ноември, 2020

Во Кина по коронавирусот сега се шири норовирусот. 

Во покраината Сичуан се шири норовирусот, со кој се заразени повеќе од 50 деца, јави агенцијата Анадолија. Децата имале симптоми со повраќање. Станува збор за многу заразен вирус кој предизвикува повраќање и дијареа. Од него може да се заразат луѓе на сите возрасти. Луѓето заразени со норовирусот можат да исфрлат милијарда честички на вирусот, а само неколку честички можат да ги заразат другите.

Со норовирусот се заразуваат 685 милиони луѓе низ светот на годишно ниво и сè повеќе се појавува како проблем на јавното здравство во Кина. Засега нема вакцина за овој вирус. 

Коронавирусот се појави во Вухан во Кина, но сега Кинезите тврдат дека овој опасен вирус се појавил прво во Европа. Околу ова тврдење сепак има скепса. Со корона се заразени 61.4 милиони луѓе во светот. 

Можеби ќе ве интересира

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени