24 Септември, 2020
0.0254

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Објавено во: Македонија 13 Август, 2020

Има добри основи за напредок во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ. 

Заврши работната средба меѓу претседателите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети и генералните секретари на партиите Љупчо Николовски и Артан Груби.

Од заедничкото соопштение на двете партии се вели дека средбата била продуктивна и дека постигнати се основи за напредок кој води до коалиционен договор.

„На тричасовната конструктивна и продуктивна средба постигнати се основи за напредок кој води до коалиционен договор за нова, европска Влада посветена на европските интеграции, на економијата, еднаквоста и на владеењето на правото. Разговорите меѓу двете партии ќе продолжат во текот на викендот на ниво на генерални секретари“, соопштија СДСМ и ДУИ.

Средбата се случи по денешното доделување на мандатот на Заев. Тој сега има рок од 20 дена да се обиде да обезбеди мнозинство. 

Шефот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција, по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, изјави дека не му побарал на лидерот на СДСМ, Зоран Заев гаранција за обезбедено мнозинство.

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ги замрзнува односите со Пендаровски, и рекоа дека ќе мора да докаже дека е претседател на сите граѓани. 

Можеби ќе ве интересира

ШЕКЕРИНСКА ЗА ИЗБОРОТ НА КОВАЧКИ ВО ИK НА ВМРО - ДПМНЕ: Tоа не е добро ниту за државата, ниту за Армијата

ШЕКЕРИНСКА ЗА ИЗБОРОТ НА КОВАЧКИ ВО ИK НА ВМРО - ДПМНЕ: Tоа не е добро ниту за државата, ниту за Армијата

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

КОВИД - 19: Две жртви и 152 нови случаи

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

(ВИДЕО) Полицајци тепаат човек - МВР го истражува случајот

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Познатата Атиџе кажа зошто се онесвестила

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните