15 Јуни, 2021
0.0211

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2021

ИКЕА ги повикува сите купувачи кои набавиле чинии и чаши ХЕРОИСК или ТАЛРИКА да престанат да ги користат и да контактираат со ИКЕА, со цел да им биде вратен целиот износ на средства, се вели во соопштението на компанијата.

„Безбедноста е главен приоритет на ИКЕА и затоа преземаме мерки на претпазливост и се повлекуваме од продажба чиниите и чашите ХЕРОИСК и ТАЛРИКА, бидејќи тие можат да се скршат и потенцијално да предизвикаат изгореници, доколку во нив имало топла содржина. Сите наши производи се тестирани и во согласност со важечките стандарди и законодавство. И покрај тоа, добивме извештаи за кршење на производот“, објави оваа компанија.

Во Србија, клиентите можат да ги вратат ХЕРОИСК и ТАЛРИКА во стоковната куќа ИКЕА во Белград, со цел да им биде вратен целиот износ. Не е потребен доказ за набавка, како што е фактура.

„Се извинуваме за каква било непријатност што може да ја предизвика ова повлекување“, се наведува во изјавата на Икеа.

Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија