12 Април, 2021
0.0199

Игор Божиновски: „Во домашната финска сауна го наоѓам потребниот баланс“

Објавено во: Мои пари 26 Февруари, 2021

Игор Божиновски е добро познато име во македонската деловна заедница. Електроничар, моделар, изработувач на накит, пилот, нуркач! Но пред се битолчанец и сопственик на брендот „Божиновски часовници и накит“, кој веќе 25 години е синоним за успех и квалитет обединувајќи ги луксузот, убавото живеење и луѓето со стил.

Човек со бунтовна природа, со силна страст за живот, вечно љубопитен дух и немирна природа, зависник од адреналин, ризик и возбуда кои ги носат предизвиците во животот. Токму овие негови атрибути не мотивираа да откриеме една од тајните кои му помагаат да истрае во сите животни ангажмани.

“Интензивниот живот и сите секојдневни предизвици ми наметнаа потреба да го најдам потребниот баланс! Балансот го одржувам прку комбинирање на неколку „тајни“ состојки а една од тие состојки е редовното користење на финската сауна, поради бројните позитивни ефекти врз здравјето, за ослободување од стрес, опуштање на мускулите и зглобовите, како и за ефикасно елиминирање на токсините од организмот (детоксикација). Во интерес на времето, мојата рационалност и практичност , сметам дека инвестирањето во мојата домашна сауна е една од најдобрите инвестиции кои се однесуваат на моето лично битисување.

 Веќе 6-7 години користам финска сауна во домот и меѓу моите познати започнав да ја пренесувам пораката за културата на телесната хигиена со една „религиска„ ревност бидејки ефектите врз моето здравје и виталност дефинитивно се очигледни. Потребно е малку простор, трошокот воопшто не е голем- 2 кафиња дневно во следните 2-3 години, ете толку кошта, а претставува вистински благодет за здравјето. Мојата финска сауна ја изведе тимот на македонската компанија Пирин Експорт, за кратко време, квалитетно и крајно професионално и таа е во одлична состојба до ден денес..

За мене поставувањето на сауна во сопствениот дом дефинитивно претставува вистинска долгорочна инвестиција, која ги оправдува повеќекратно вложените средства, нешто што е особено потребно во студените денови. Ја посетувам речиси секој ден, или преку еден ден, тука се опуштам, црпам енергија за сите идни предизвици!

За крај би рекол дека најголемата лудост е да не се живее животот, и да не се ужива во него. Го имаме најголемиот дар, тоа е нашиот живот. Лудост е да не го живееме со полни гради, без радост и возбуда, без ризик и предизвик, и без да уживаме во него! Бидејќи животот не е часовник кој одбројува време туку прекрасен и совршен механизам кој одбројува моменти вредни за паметење”, вели Божиновски.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Се отвори новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и концепт за сите видови на ИТ и гејминг опрема

Се отвори новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и концепт за сите видови на ИТ и гејминг опрема

Мет Мури: „Што ако...?“ е книга што ги учи децата на најголемата вештина на 21 век – љубопитноста

Мет Мури: „Што ако...?“ е книга што ги учи децата на најголемата вештина на 21 век – љубопитноста

Веро маркетите овозможија брза нарачка и достава на производи со услугата Vero Drive

Веро маркетите овозможија брза нарачка и достава на производи со услугата Vero Drive

Продадени 800 станови во комплексот Џевахир Скај Сити

Продадени 800 станови во комплексот Џевахир Скај Сити

„Играј Одговорно“- кампања на Асоцијацијата на спортски обложувалници за одговорно спортско обложување

„Играј Одговорно“- кампања на Асоцијацијата на спортски обложувалници за одговорно спортско обложување

Fitch Rating повторно го потврди кредитниот рејтинг на ПроКредит Банка на “БББ-“

Fitch Rating повторно го потврди кредитниот рејтинг на ПроКредит Банка на “БББ-“

Онлајн-промоција на книгата „Што ако...?“ која ги мотивира децата да поставуваат прашања, наместо да даваат само одговори

Онлајн-промоција на книгата „Што ако...?“ која ги мотивира децата да поставуваат прашања, наместо да даваат само одговори

Неограничена количина вода, донација од Кожувчанка!

Неограничена количина вода, донација од Кожувчанка!

СИТИ Колеџ прераснува во регионален центар со извонредни академски перформанси

СИТИ Колеџ прераснува во регионален центар со извонредни академски перформанси