21 Јануари, 2020
0.0210

Иџе во војна со АМС: Не ми го дадоа ветеното, парите отидоа за друг автомобилист

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2019

Игор Стефановски Иџе, најдобриот македонски спортист во автомобилизам, вели дека Агенцијата за млади и спорт му ветила финансиска поддршка без која не може да се натпреварува во европскиот шампионат на ФИА , но наместо тоа парите му биле доделени на друг автомобилист.

- Ми беа ветени 25.000 евра за котизација во натпреварувањето, пари кој јас лично не можам да ги уплатам во ова натпреварување. Тоа е исто како да одите во шопинг а да немате со што да купувате. Јас ја имав покана да се натпреварувам во ТЦР Европа, но наместо тоа, средствата отидоа кај друг автомобилист, вели популарниот Иџе кого го исконтактиравме по неговата целодневна „преписка“ со агенцијата.

Тој тврди дека не е точно тоа што го пишува во известувањето на АМС дека не се пријавил да се натпреварува во европското првенство.

- Како прво јас имам статус на спортист од национаен интерес, а тие ме деградираат со нула денари. Понатаму, јас имам лиценца од највисок ранг од ФИА и сум пријавен со архивски број во националната федерација како натпреварувач со своја програма, тврди поранешниот европски првак и најдобар спортист на Македонија за 2014.

Тој најави прес-конференција за денес или утре, на која детално ќе ги образложи своите аргументи, а „Фактор“ истовремено се обиде да стапи во контакт со директорот на АМС, Дарко Каевски, кој ни одговори дека е во странство.

Тековната натпреварувачка сезона Иџе ја искоментира како завршена и пропадната за него и дека поради тоа не може ниту да го претвори доделениот ваучер од 300.000 денари во пари кај некоја од компаниите кои инаку би биле заинтересирани да го сторат тоа наместо да платат данок. АМС претходно настапот на Стефановски го оцени како тенденциозен и дека неосновано изнесува невистини во однос на работењето на Агенцијата.

„Игор Стефановски- Иџе континуирано бил поддржуван спортист, за што говори и фактот дека, од Буџетот во 2018 година, на овој спортист доделна му е сума од 8,5 милиони денари, од вкупната сума од 20 милиони денари, наменети за Автомобилистичка федерација. На спортистот Игор Стефановски-Иџе од 2018 година Стефановски му се исплаќа паричен надоместок за стекнатата категорија Спортист од Светска категорија, во висина од 49 илјади денари месечно, или две просечни плати, и ова право ќе го остварува во период од 4 години, се разбира доколку се натпреварува во наредниот период до 2022 година. Во 2018 година Игор Стефановски -Иџе настапуваше во Шампионатот на ТЦЦР и оствари пласман согласно неговите можности, а во 2019 година не настапувал во овој систем на натпревари“, се вели во известувањето.

Стефановски на ова реагираше дека не е точен податокот дека во 2018 година од буџетот на АМС му биле доделени 8,5 милиони денари, или пак дека ваучерот во 2019 бил во износ од 500.000 денари.

„Уште поразочарувачки и тенденциозно делува напишаниот факт дека од 2018 година ми се исплаќал паричен надоместок за стекната категорија – стипендија од Светска категорија во висина од 2 просечни плати, небаре станува збор за награда која АМС ми ја доделува тукутака, а не е тоа легално стекната стипендија врз основа на постигнати резултати на меѓународен спортски план“, искоментира тој на социјалните мрежи.

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија