16 Јануари, 2021
0.0182

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

Објавено во: Економија 20 Октомври, 2020

Убедливо најуспешна спортска компанија е минатогодишниот европски шампион во ракомет РК „Вардар“ и според остварени приходи и според реализирана добивка. Интересно е што ниту еден фудбалски прволигаш нема профит поголем од 50.000 евра, но затоа такви се два фудбалски второлигаши од источната лига. Во земјава лани имало само осум спортски клубови кои оствариле приход поголем од половина милион евра. Од нив четири се фудбалски прволигаши, а по два се ракометни и кошаркарски клубови

И покрај тоа што Македонија лани го имаше европскиот шампион во ракомет нашиот спорт нема успешен бизнис модел и далеку зад европските спортски компании. Лани најпрофитабилен спортски клуб во земјава е европскиот ракометен шампион. Верувале или не финансиски гледано најуспешни фудбалски клубови се „Брегалница“ од Штип и прилепска „Победа“ кои лани и годинава се натпреваруваат во втората лига – исток.

Ракометниот клуб „Вардар“ од Скопје лани како првак на Европа генерарал приходи од 6 милиони евра што е за 17 отсто повеќе од претходната година. Добивката на спортската компанија на Сергеј Самсоненко лани достигнала 636.000 евра и со тоа РК „Вардар“ е најуспешниот спортски клуб во земјава лани убедливо во сите спортски конкуренции. Нема споредба со негивиот резултат во 2018 година кога клубот годината ја завршил со загуба од 1,2 милиони евра.

Штипскиот второлигаш „Брегалница“ лани е најуспешниот фудбалски клуб (од тие што се регистрирани како компании т.е. акционерски друштва). Лани второлигашниот од Штип, спонзориран и контролиран од штипската компанија Кит Го бил најуспешен фудбалски клуб со добивка од 97.000 евра. Неговиот профит лани е за 10 пати поголем од претходната година. Приходите на клубот лани достигнале 487.000 евра и се за два пати поголеми од претходната година. Големо позитивно изненадување од финансиска гледна точка е фудбалскиот клуб „Победа“ прилепска фудбалска икона. По годините суспензија и забрани полека клубот се врати и дојде до второлигашкиот ранг на натпревари. Лани ова акционерско друштво остварило добивка од 66.000 евра што е неспоредливо подобар резултат од претходната година кога бил во загуба од 125.000 евра. Друштвото лани остварило приход од 295.000 евра што е за 25 отсто помалку од 2018 година.

Меѓу најуспешните спортски друштва лани е уште ракометниот клуб „Пролет“ од Скопје. Ова друштво лани остварило профит оф 93.000 евра што е за фантастични 36 пати повеќе од претходната година. Добивката од 93.000 евра е остварена на приход од 208.000 евра, што е за два пати повеќе од претходната година.

Кои се најголемите спортски компании?

Освен ракометниот европски првак ниту една друга спортска компанија во земјава нема приход поголем од еден милион евра. Најблизу лани бил ФК „Вардар“ од Скопје, најтрофејниот македонски фудбалски клуб кој е во голема финансиска криза. Лани неговите приходи изнесуваат 947.000 евра и се за половина помали од претходната година. Клубот лани завршил со загуба од 2,2 милиони евра! Исто како и во 2018 година.

ФК „Ренова“ од Џепчиште лани има приходи од 653.000 евра и тие се за 56 отсто повисоки од претходната година. Добивката лани е само 4.100 евра. Во оваа конкуренција се уште два прволигаши: „Силекс“ од Кратово и „Работнички“ од Скопје. Кратовскиот лигаш, единствен фудбалски клуб што никогаш не испаднал од правата македонска фудбалска лига, лани имал приходи од 575.000 евра што е на ниво од претходната година. Добивката на друштвото е само 500 евра. Скопскио лигаш лани имал буџет од 571.000 евра и тоа е за 20 отсто помалку од претходната година. „Романтичарите“ лани завршиле со загуба од 240.000 евра.

Двата македонски кошаркарски гиганти, од финансиски аспект, и лани биле „Работнички“ и МЗТ Аеродром. Спортската компанија од Градски парк лани имала на располагање приход од 589.000 евра што е за 20 отсто помалку од претходната година. Завршиле со загуба од 80.000 евра. Што е за 40 отсто помала загуба од претходната година. Ривалот од Аеродром лани имал на располагање 819.000 евра што е за 11 отсто повеќе од претходната година. Завршиле со добивка од 3.000 евра.

И уште еден ракометен гигант, еден од трите македонски најтрофејни клуба. Битолски РК Пелистер Еурофарм кој лани остварил 860.000 евра што е за 54 отсто повеќе од претходната година. Завршиле со добивка од 190 евра. И тоа е за 99 отсто послабо од 2018 година.

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

Пејпер Мил: Одлуката за прекин на работењето не беше лесна - за пет години инвестиравме 7 милиони евра во технологија, вработувања и развој на бизнисот

Пејпер Мил: Одлуката за прекин на работењето не беше лесна - за пет години инвестиравме 7 милиони евра во технологија, вработувања и развој на бизнисот

Енергетска заедница: „Договорот помеѓу Макпетрол АД Скопје и Северна Македонија се приближува до целосна имплементација“

Енергетска заедница: „Договорот помеѓу Макпетрол АД Скопје и Северна Македонија се приближува до целосна имплементација“

Бил Гејтс купил земјиште во 18 американски држави

Бил Гејтс купил земјиште во 18 американски држави

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ - тој ќе се доработува

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ - тој ќе се доработува

Врнежите направија застој во Суводол: РЕК Битола работи со еден блок, надлежните тврдат дека системот е стабилен

Врнежите направија застој во Суводол: РЕК Битола работи со еден блок, надлежните тврдат дека системот е стабилен

Фатмир Битиќи: Физибилити студија и за Македонски железници - Транспорт и ТЕЦ Осломеј

Фатмир Битиќи: Физибилити студија и за Македонски железници - Транспорт и ТЕЦ Осломеј

То Вима: Извонредна енергетска соработка помеѓу Атина и Скопје

То Вима: Извонредна енергетска соработка помеѓу Атина и Скопје