09 Март, 2021
0.0254

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2021

Компанијата Астразенека вчера им соопшти на официјалните претставници на ЕУ дека ќе го намали снабдувањето со својата вакцина ковид-19 за Европската унија за 60 проценти, до 31 милион дози во првиот квартал од оваа година, поради проблеми со производството, изјави висок европски официјален претставник за Ројтерс, пренесува Индекс.хр.

Компанијата требаше да достави околу 80 милиони дози до членките на ЕУ до крајот на март, рече официјален претставник вклучен во разговорите.

Хрватска, пак, нарача повеќе дози токму од Астразенека во споредба со која било друга вакцина, или дури 2,7 милиони дози од таа вакцина.

Астразенека се согласи да испорача повеќе од 80 милиони дози во вториот квартал, но не можеше да ги специфицира целите на испорака за периодот април-јуни, поради проблемите со производството, рече официјалното лице.

Тој додаде дека компанијата планира да започне со испораки во ЕУ на 15 февруари, како што првично беше планирано.

Компанијата соопшти дека намалувањето на планираните испораки е предизвикано од проблеми со производството во фабрика за вакцини во Белгија, управувана од нејзиниот партнер Новасеп, изјави претставникот за Ројтерс

„Првичните испораки на вакцини до Европската унија нема да ги достигнат целните количини заради доцнењата во производството“

Германски „Билд“ претходно објави дека Астразенека ја известила Европската комисија дека првично нема да може да ги достави договорените количини на вакцина против коронавирус, откако доби одобрение од медицинскиот регулатор на ЕУ, што се очекува кон крајот на јануари.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОТКРИЕНА Е ПЛАНИНА СО ЗЛАТО ВО КОНГО: Луѓето се натпреваруваа кој ќе ископа повеќе

(ВИДЕО) ОТКРИЕНА Е ПЛАНИНА СО ЗЛАТО ВО КОНГО: Луѓето се натпреваруваа кој ќе ископа повеќе

ЦРН РЕКОРД: Италија надмина 100.000 починати од коронавирусот

ЦРН РЕКОРД: Италија надмина 100.000 починати од коронавирусот

ИЗРАЕЛЦИТЕ ЛИДЕРИ: Натанјаху најави дека за месец дена ќе се справат со епидемијата

ИЗРАЕЛЦИТЕ ЛИДЕРИ: Натанјаху најави дека за месец дена ќе се справат со епидемијата

Поради новите соеви има опасност од појава на „пандемија во пандемија“

Поради новите соеви има опасност од појава на „пандемија во пандемија“

ОШТЕТЕНИ СЕ НЕКОЛКУ КУЌИ: Украинската армија го гранатираше Доњецк

ОШТЕТЕНИ СЕ НЕКОЛКУ КУЌИ: Украинската армија го гранатираше Доњецк

Во повеќе европски земји на сила е полициски час

Во повеќе европски земји на сила е полициски час

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди