31 Мај, 2020
0.0435

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Март, 2020

Познатиот хрватски имунолог д-р Среќко Сладољев, поранешен вработен во Институтот за имунологија и истакнат противник на вакцинација, даде интервју за порталот Дневни.хр во кое коментираше за состојбата во врска со коронавирусот. 

Сето ова тој ја нарече несериозна хистерија и голем срам за целиот свет и здравствен систем. 

- Нема ништо ново во коронавирусот што човештвото порано не го доживеало. Тоа е најчестиот вирус „influenca-like“ или вирус сличен на грип, кој нè погоди повеќе од 200 пати во последните 70 години. Ова го потврдува минималниот број на пациенти кои, да не беа медиумите и сензационално надуената паника, би се вклопувале во бројот на пациенти со сезонски грип и не би го ни забележувале - рече имунологот. 

Огромниот борец против парализирањето на секојдневието е цитиран на Машки Магазин.

Можеби ќе ве интересира

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи