21 Јануари, 2020
0.0162

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

Објавено во: Балкан 15 Ноември, 2019

Хрватскиот климатолог Мирко Орлиќ вели дека поради климатските промени, ќе има зголемување на нивото на морето, и поплави. 

Ќе има промени, чести, интензивни и долготрајни. 

Тој смета дека најтешкото допрва доаѓа до 2050 или 2100 година. 

Се очекува дека морето ќе се подигне и до еден метар. 

Орлиќ советува два пати да се размисли ако некој во Хрватска сака да купи куќа покрај море. 

„Секој би требало да размисли, и шибенско - книнската жупанија прави планови за брегот, и означува каде е ризично, а каде помалку ризично да се купи имот“, вели Орлиќ. 

Деновиве во Хрватска имаше поплави, а на удар беа Сплит и Дубровник. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Бугарија имаше општа тепачка при фрлање на крст за Водици

(ВИДЕО) Во Бугарија имаше општа тепачка при фрлање на крст за Водици

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Повторно силен земјотрес во Грција

Повторно силен земјотрес во Грција

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица