05 Јули, 2020
0.0190

ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА: Немаат ниту еден новозаразен од Ковид - 19

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Oд 9 март за првпат во Хрватска нема новозаразени од коронавирус.

Досега се тестирани 60.864 лица во Хрватска, од кои 953 во последните 24 часа. Вкупниот број на заразени до денес е 2.243. На респиратор има 6 пациенти, а вкупниот број на смртни случаи од коронавирус е 99.

Заклучно со 27 мај, предвидено е во затворени простории да се дозволат до 100 посетители и до 300 на отворено, а сè ќе зависи од епидемиолошката состојба. Од 30 мај се планираат натпревари на отворено без присуство на публиката.

Препораките за свадби, концерти и фестивали ќе бидат објавени следната недела. 

Во Словенија веќе втор ден нема новозаразени и жртви.

Вчера се пуштени дома двајца пациенти, додека на лекување се уште 19 пациенти, од кои четворица на интензивна нега.

Во Словенија вчера се направени 677 тестови, а вкупно од почетокот на пандемијата 74.419. 

Можеби ќе ве интересира

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница