16 Јануари, 2021
0.0244

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

Објавено во: Балкан 26 Ноември, 2020

Од утре на полноќ во Хрватска, стапуваат на сила новите рестриктивни и поригорозни мерки, со цел намалување на трансмисијата на корона вирусот во земјата.

Генерално, како што пишуваат хрватските медиуми, новите мерки се однесуваат на затворањето на сите кафулиња и ресторани, а ќе бидат на сила до 25.декември, односно до Божик. Така е одлучено на состанокот меѓу началникот на Националниот кризен штаб и министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ.  

Ваков чекор, здравствените власти на Хрватска преземаат со образложение дека кафулињата, баровите, практично се претвораат во диско клубови-Аргументот е дека тие се претвораат во диско клубови. Сепак, рестораните ќе можат да организираат достава 24 часа за граѓаните, но привремено се затвораат свадбените веселби.

Во Хрватска со работа продолжуваат продавниците и трговските центри, како и хотелите, но нивните ресторани ќе бидат отворени за гостите во хотелот. Кината и театрите исто така продолжуваат со работа според досегашните утврдени протоколи во Хрватска. 


Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА: Се наѕира крајот на пандемијата

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

СЛЕТА АВИОНОТ ВО БЕЛГРАД СО МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Вучиќ откри која вакцина ќе ја прими

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ЕДЕН МИЛИОН КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ПРИСТИГНУВААТ ДЕНЕСКА ВО СРБИЈА: Вучиќ лично ќе го пречека авионот кој ќе слета од Кина

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом