31 Јануари, 2023
0.0265

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Објавено во: Балкан, Спорт 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Поради големиот интерес на навивачите за четвртфиналниот натпревар од светското фудбалско првенство меѓу Хрватска и Бразил, туристичките агенции воведуваат чартер летови до Доха, а се очекува да има значително повеќе навивачи отколку во осминафиналето со Јапонија.

„Некои наши членови воведуваат дополнителни чартери од Загреб за да ја задоволат побарувачката, па иако побарувачката е помала отколку кога имаше вакви натпревари во Европа, сепак агенциите забележуваат зголемување на побарувачката како што напредуваат „жешките“. Освен за Доха, односно Катар, побарувачката расте и по Дубаи, од каде се комбинираат летовите за Доха“, вели за Хина претседателот на УХПА (Здружение на хрватски туристички агенции), Томислав Фаин.

Хрватските навивачи до сега на Мундијалот во Катар најмногу патуваа преку Дубаи, каде што престојуваа и со авион одеа на натпреварите во Катар, имаше летови и од нискобуџетни компании и секако се снајдоа, вели Фаин.

Цени помеѓу 11 и 15 илјади куни

Според Фаин, навивачите треба да потрошат од 11 до 15.000 куни за чартер летови до и од четвртфиналниот натпревар (лет, трансфери до и од стадионот и придружба по пат, со исклучок на ноќевањата), а побарувачката е по Победата на Хрватска над Јапонија навистина засеилена. 

Тој напоменува дека досега за повратен лет од Загреб до Доха требаше да се издвојат околу шест до седум илјади куни, а на пример, двокреветна соба во Доха можеше да се најде за околу 300 евра по човек дневно.

Тој вели дека е тешко да се каже колку хрватски навивачи ќе бидат во петок во Катар на натпреварот, бидејќи дел од нив како и досега ќе патуваат во поединечни организации, но сигурно е дека агенциите ќе имаат поголем сообраќај отколку за претходните натпревари.

Зголемување на побарувачката за доаѓање и новогодишни патувања

Расте побарувачката и за Дубаи, кој секогаш е баран, особено за Нова година, бидејќи таму може да се најде поевтино сместување, а иако како Катар е скапа дестинација за повеќето домашни туристи, побарувачката за тоа градот постојано расте.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите