09 Декември, 2019
0.0153

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2019

„Мајка не раѓа, мајка сака“, едноставната, но топла и вистинита порака на режисерот Милчо Манчевски во филмот „Врба“ веднаш ја освои целата домашна јавност. Пред да почне да ги полни нашите кина, шестиот филм на Манчевски доби богати критики на Филмскиот фестивал во Рим. Трите главни женски ликови, Донка, Родна и Катарина имаат различнен сензибилитет, различни судбини, но иста желба и копнеж, да станат мајки. Од средновековното време на Донка, до денешното на сестрите Катарина и Родна многу нешта останале исти. Врбата, која е во принцип жална и тажна, знае да донесе и среќа. И верувањата, дури и во чуда, истрајноста, борбата и мислата на една жена дека сè би направила и сè би истрпела за својата љубов и за своето дете. Ова се дел од темите на кои мубетевме со трите дами кои се најзначајната алка во филмот, Камка Тоциновски, Сара Климоска и Наталија Теодосиева.

Целото интервју читајте го на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена

Толку скапи што дури и најбогатите луѓе во светот не можат да ги купат

Толку скапи што дури и најбогатите луѓе во светот не можат да ги купат

ОД СТУДЕНА КЛУПА ДО ТОПОЛ ДОМ: Животот на еден бездомник кој стана агент за недвижнини

ОД СТУДЕНА КЛУПА ДО ТОПОЛ ДОМ: Животот на еден бездомник кој стана агент за недвижнини

Државен непријател број 1: Македонска раскошна мизерија

Државен непријател број 1: Македонска раскошна мизерија

Лично сум против козметички корекции и филери: Пред огледало со Катица Марангозова

Лично сум против козметички корекции и филери: Пред огледало со Катица Марангозова

Оние од администрацијата најздрави: Овие професии се најопасни за здравјето

Оние од администрацијата најздрави: Овие професии се најопасни за здравјето

За нас

За нас

Лица со Даунов синдром изработија еколошки крпи со пчелин восок

Лица со Даунов синдром изработија еколошки крпи со пчелин восок