21 Април, 2021
0.0217

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Објавено во: Свет 06 Март, 2021

Руска разузнавачка агенција и кинески шпиони стојат зад минатогодишниот хакерски напад врз Европската агенција за лекови (ЕМА), објави холандскиот весник „Де Волкскрант“, повикувајќи се на извори блиски до истрагата, пренесе Индекс.хр.

Европската агенција за лекови, со седиште во Амстердам, во декември извести за хакерски напад во кој беа украдени документи за вакцини и лекови против ковид 19, кои протекоа и на Интернет.

Руското Министерство за надворешни работи не одговори на барањето за коментар во саботата, но обвинувањата за хакерство од Москва постојано беа негирани.

Кинеското Министерство за надворешни работи исто така не беше достапно за коментар, а Пекинг претходно изјави дека силно се спротивставува на сите форми на хакерски напади.

ЕМА започна истрага со холандските и европските судски власти, но досега не даде детали за тоа кој може да биде одговорен за нападите.

Холандскиот весник Де Фолксрант објави денес дека ЕМА е мета на кинески шпиони од првата половина на 2020 година, а подоцна во текот на годината стана и мета на руските разузнавачи.

Кинезите добија пристап со хакирање на германскиот универзитетски систем, се вели во извештајот на весникот, додека Русите наводно ги искористиле недостатоците во двостепениот процес на најавување на корисниците на ЕМА и другите видови на одбрана од хакерски напади.

Наводните руски хакери имаат пристап до системите ЕМА повеќе од еден месец, изјавија извори за Де Волкскрант.

Тие главно беа заинтересирани за тоа кои земји би ја користеле вакцината против ковида-19 развиена од Фајзер и колку дози би купиле, додаде холандскиот весник.

Фајзер и Бионтек објавија кратко време по откривањето на првиот хакерски напад врз ЕМА дека биле достапни документи во врска со нивната вакцина.

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО