21 Април, 2018
0.0791

Хаваи во паника за нов „Перл Харбор“ и балистички напад

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2018

Сојузната американска држава Хаваи во текот на утрото поминала низ голема паника откако итните служби испраќале пораки до граѓаните дека е неизбежен напад со балистичка ракета и веднаш да најдат засолниште и дека тоа не е вежба. 

Сепак, кратко по тоа е утврдено дека се работи се грешно управување со системот и се направија големи напори за да се поништи информацијата за да не се шири непотребна паника и луѓето да се смират. Се обрати и Дејвид Ајг гувернерот на Хаваи кој посочи дека грешката ќе биде надмината. 

Хаваи е остров во Пацификот кој е на стотина километри одалечен од копното на САД и затоа се претпоставува дека во можна балистичка војна ќе биде една од првите мети на Северна Кореја, односно дека ќе се случи втор „Перл Харбор“ по фамозниот напад на военото пристаниште во Втората светска војна од страна на јапонската авијација. 

Можеби ќе ве интересира

Лавров вели дека САД го минираа сирискиот мировен процес

Лавров вели дека САД го минираа сирискиот мировен процес

Шведскиот диџеј Авичи е пронајден мртов во Оман

Шведскиот диџеј Авичи е пронајден мртов во Оман

Крвави судири на границата меѓу Израел и Палестина

Крвави судири на границата меѓу Израел и Палестина

Дамаск конечно е ослободен?

Дамаск конечно е ослободен?

(ВИДЕО) Вулкан се буди по 250 години - во цели градови е забрането движење

(ВИДЕО) Вулкан се буди по 250 години - во цели градови е забрането движење

Иран: Ќе има тешки последици ако САД се повлече од нуклеарниот договор

Иран: Ќе има тешки последици ако САД се повлече од нуклеарниот договор

Терористите на ЕТА бараат прошка за сите жртви

Терористите на ЕТА бараат прошка за сите жртви

По децении на власт на Кастро фамилијата Куба со нов претседател

По децении на власт на Кастро фамилијата Куба со нов претседател

Белгија до Албанците: Не сте добредојдени за азил

Белгија до Албанците: Не сте добредојдени за азил