02 Јули, 2022
0.0391

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Првите примероци на моќни американски хаубици М777 пристигнаа во Украина, заедно со украински војници обучени да ги користат. 55-та артилериска бригада на Украина е опремена со десетина од најсмртоносните оружја што западните земји некогаш ги испратиле во Украина, а војниците кои го користат, како и нивните команданти во украинскиот воен штаб, се надеваат дека ќе им помогнат на Украинците да добијат превласт во крвавиот конфликт со Русија Армија која работи три месеци.

„Ова оружје не приближува до победата“, изјави за Њујорк тајмс бригадниот генерал Роман Качур, командант на 55-та бригада. „Со секое модерно оружје, секое прецизно оружје сме чекор поблиску до победата.

САД, Канада и Австралија заеднички ветија дека ќе испратат дури 100 хаубици М777 во Украина - од кои 90 се во САД.

Украинските војници кои ги користат поминале шестдневна обука во базите во Германија, а украинската армија испратила околу половина од досега обучените војници на фронтот, додека другата половина е задолжена за дообука на останатите.

Генералот Качур изјави дека досега уништиле најмалку три оклопни возила и убиле десетици руски војници. Главната задача на хаубиците М777 ќе биде таргетирање на руските позиции и воената инфраструктура, како што се складиштата за муниција и командните штабови, но украинските војници исто така истакнуваат дека ќе спасат животи на Украина - со истерување на руската артилерија од украинските градови.

ФОТО: YouTube Print Screen

Можеби ќе ве интересира

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица