20 Октомври, 2020
0.0226

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2020

Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор е под покровителство на Халкбанк АД Скопје, во склоп на активностите од платформата HalkEco, чија цел е заштита и унапредување на животната средина, создавање здрави навики кај населението и подигање на еколошката свест и грижа за околината.

Халк корнерот е опремен со ново зеленило, урбана опрема, неколку реквизити за деца, соодветна подлога, како и систем за наводнување. Двомесечните подготовки на ова ново урбанизирано катче резултираа со ново место за дружба, наменето за сите возрасти. Со ова дополнително се оплеменува и разубавува градскиот пејзаж на една од најфреквентните локации во скопската Општина Карпош.

По повод отворањето на овој корнер во главниот град, Халкбанк вчера организираше и симболична дружба, пријатна музика и честење за жителите на оваа населба.

„Се надеваме дека ова место ќе донесе многу убави моменти, дружби и ќе биде место кое ќе создаде многу спомени. Со желба да направиме и придонесеме повеќе за нашето општество, напорно работиме на збогатување на активностите во склоп на HalkEco платформата. Освен редовното доделување на наградите од HalkEco апликацијата и хронометар трките кои се одржаа во текот на летото, организиравме пошумување на делови во државата каде тоа беше најпотребно, ја поставивме првата еко автобуска постојка и целосно ги реновиравме мостовите во Градскиот Парк. Овој корнер е наша нова HalkEco гордост“ – велат од дирекцијата за односи со јавност во банката.  

Во продолжение погледнете ја фотогалеријата на Халк Корнер:Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати