31 Јануари, 2023
0.0292

Група луѓе убиле Чеченец кој бил критичар на Кадиров

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Познат чеченски блогер и критичар на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е убиен во Шведска. 

Станува збор за Тумсо Абдурахманов. Дека е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Група луѓе го убиле. Покрената е истрага за ова убиство, јавува Некста. Абдурахманов, жесток критичар на чеченскиот лидер Кадиров, живеел во Шведска и претходно бил цел на неуспешен обид за атентат. Кадиров е во фокусот на јавноста откако почна војната во Украина. Тој ги критикуваше руските генерали дека се благи во Украина. Дури го советуваше рускиот претседател Владимир Путин да употреби нуклеарно оружје со помала моќност, но тоа не се случи и од Кремљ му одговорија дека не е време да се реагира со емоции. 

Институтот за војна тврди дека со офанзиви Украинците ќе настојуваат да ги запрат руските сили. 

Фото: Al Jazeera

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи