16 Јануари, 2021
0.0238

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Jaзикот ни го нарекуваат северномакедонски, и не нарекуваат Северно Македонци, изјави професорката Симона Груевска Маџоска во „Само вистина“ на Канал 5. 

„Се откажуваме од се она што не прави посебни“, вели Груевска Маџоска. 

Таа ги отфрли како апсурдни сите изјави од бугарска страна кои го негираат македонскиот јазик. Потенцира дека она што ни беше прикажувано како голем успех, е неуспех, пораз на дипломатијата и дека се нанесени огромни штети кои тешко дека ќе се исправат. 

„Нема иднина без историја“, рече таа. 

Вели дека јазикот е лична карта на еден народ, и без него нема идентитет. 

Груевска Маџоска вели дека она што го прави Бугарија не се европски вредности, напротив поради такви провокации се создаваат анимозитети меѓу народите, и тоа е најлошото нешто што се случува на Балканот. 

За бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева изјави дека треба да се засрами за изјавата дека треба да бидеме блиски како Шпанија и Латинска Америка и дека таа нема познавања од лингвистика. 

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани