23 Јануари, 2019
0.2578
    ALK 8304.7    -0.17%     GRNT 830    0.67%     KMB 5267.82    0.34%     MPT 49996.88    0.1%     RMDEN14 98.2    0.61%     RMDEN16 98.1    0.41%     TEL 305    0.97%     TNB 14900    -0.6%     UNI 2200    -0.41%

Груби: Мукоски, Арнаудов и Василевски пуштен од суд за да дадат придонес на пат кон ЕУ и НАТО

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2018

Артан Груби од ДУИ во дебата со новинарот Горан Момировски во стуиото на !ТВ рече дека обвинетите Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски биле пуштени од судот од куќен притвор откако објасниле колку е важно да се гласа на собраниската седница и да дадат свој придонес на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО.

- Зошто драматизирате такви моменти, а не ја гледате широката позадина. Во ВМРО-ДПМНЕ има и други со демократски капацитет, не се само тие пратеници кои гласаа за отворање на уставните амандмани а потоа беа исклучени од партијата. Сигурно е тоа дека не се дадени никакви награди. Мукоски, Арнаудов и Василевски сами од својот куќен притвор побарале преку своите адвокати со гаранција да излезат затоа што го почувствувале важниот момент. Тие се сега дома, но ќе ја продолжат работата во Собранието - рече Груби како одговор на прашањето зошто баш на ден-два пред гласањето народните избраници кои ги отворија портите на Собранието на крвавиот 27 април се ослободени од куќен притвор.

Седум пратеници на ВМРО-ДПМНЕ синоќа гласаа за отворање на уставните амандмани како што налага преспанскиот договор, а со тоа коалицијата „За европска Македонија“ имаше најмалку 80 гласови за потребното двотретинско мнозинство.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Остварен сон на генерација хематолози: Филипче со момчето со кое испиша историја во македонското здравство

(ФОТО) Остварен сон на генерација хематолози: Филипче со момчето со кое испиша историја во македонското здравство

Се ближат пресудите за Мијалков и Тачи

Се ближат пресудите за Мијалков и Тачи

Се дигитализираат услугите на УЈП и Царина за фирмите

Се дигитализираат услугите на УЈП и Царина за фирмите

УТРИНСКИ ФОКУС: Учениците во школо, тензично во Грција, спас за пазарџиите

УТРИНСКИ ФОКУС: Учениците во школо, тензично во Грција, спас за пазарџиите

Миле Бошњаковски: Нема криза во односите на СДСМ и ДУИ

Миле Бошњаковски: Нема криза во односите на СДСМ и ДУИ

Марко Зврлевски повикан на распит

Марко Зврлевски повикан на распит

Али Ахмети се приклучи во движењето „Антикоцкање“

Али Ахмети се приклучи во движењето „Антикоцкање“

Агим Нухиу: Според јазикот на пасошите, Албанците се 30 отсто во Македонија

Агим Нухиу: Според јазикот на пасошите, Албанците се 30 отсто во Македонија

Ќе врне ли и денес: Еве каква прогноза не чека оваа среда

Ќе врне ли и денес: Еве каква прогноза не чека оваа среда