26 Септември, 2020
0.0396

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

Објавено во: Свет 21 Јануари, 2020

Шведската активистка Грета Тунберг е позната по тоа што ги критикува луѓето затоа што со авион или брод поминуваат километри, а сега многу луѓе одлучија да тргнат по нејзниот пример, и да дојдат на Светскиот економски форум во Давос со воз. 

Ова го направија и новинарите на Блумберг. Тие од Лондон тргнаа во Давос со воз, и патуваа 12 часа. Патувањето со воз, помага за зачување на животната средина, затоа што се испушта мала количина на јаглерод диоксид. Но, луѓето често се одлучуваат за авион поради пониските цени на билетите. 

Со безбедност на највисоко ниво и во насока на климатските промени и нивното во иднина финансиско влијание врз нашиот живот започна првиот ден на Давос.

Хотелот Интерконтинентал беше главното место поради настанот на магазинот „Time“ за 100 највлијателни луѓе во светот. Претседателот Трамп и неговиот тим се исто така сместени во Интерконтинентал, а во лобито може да се забележат членови од неговиот најблизок тим.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото