15 Јуни, 2021
0.0237

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 16 Мај, 2021

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација. Граѓани не успеале со тест за антитела да ја поминат јужната граница. 

За ПЦР тестот има две опции. Едната е со негативен тест не постар од 72 часа,  а другата е со позитивен ПЦР тест не постар од 9 месеци,  но и не понов од 60 дена како доказ дека сте го прележале коронавирусот.

Грција завчера ги отвори границите и за македонските државјани, но граѓаните наидоа на проблеми при обидот за влез во земјата. Во Грција туристичката сезона е отворена. Грците не очекуваат дека ќе се вратат на состојбата од 2019 година, но се надеваат на опоравување. 

Можеби ќе ве интересира

Над 1.200 стебла марихуана се откриени кај болницата „Свети Еразмо” во Охрид

Над 1.200 стебла марихуана се откриени кај болницата „Свети Еразмо” во Охрид

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се укинува полицискиот час, денес нема починати од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се укинува полицискиот час, денес нема починати од коронавирусот

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Од полноќ нема веќе полициски час

Од полноќ нема веќе полициски час

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема