27 Февруари, 2021
0.0181

ГРЦИТЕ БРЗААТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ - на првиот ден се пријавиле дури 60.000 граѓани

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2021

Грците сакаат да се вакцинираат против коронавирусот и брзаат тоа да го сторат што побргу. Во понеделникот попладне, кога беше лансирана платформата за закажување термин за вакцинирање во оваа соседна држава против коронавирусот, беа поднесени рекордни 60.000 апликации.

Инаку, досега вкупниот број на вакцинации е 56.232, што значи 0,54 отсто од популацијата.

Според информациите од Министерството за здравство, заклучно со 20 јануари, се пуштаат во употреба првите 144 центри за вакцинација низ целата земја. Овој број постепено ќе се зголемува, согласно програмата Слобода, но исто така и врз основа на бројот на достапни вакцини.

Вакцинацијата против коронавирусот кај населението започнува на 16 јануари.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?