21 Октомври, 2021
0.1535

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2021

Турција да престане да лови риби од грчките територијални води, реагираше Грција. 

Дадов наредба до грчката амбасада во Анкара да достави демарш за нелегален риболов од турските чамци во нашите територијални води, напиша на „Твитер“ шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, споделувајќи го соопштението од грчкото МНР за новиот демарш од Грција до Турција, јави дописничката на МИА од Атина.

Наредбата од Дендиас е „во рамките на гарантирањето на националниот суверенитет и заштита на европското законодавство“ и додаваат дека нелегалниот риболов во грчките територијални води е прекршување на европското право и е „уште едно прекршување на меѓународното морско право од страна на Турција“.

Ова е втор демарш од Атина до Анкара за помалку од 48 часа. Инцидент се случи во саботата. Турски бродови го вознемирувале бродот за истражување „Nautical Geo“.

Односите меѓу двете земји повремено стануваат напнати. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка