04 Јули, 2020
0.0473

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

Објавено во: Македонија, Балкан 05 Јуни, 2020

Србија е меѓу 15-тте земји од каде е дозволен влез на туристи во Грција од средина на месецов. Истиот ден треба да биде повторно воспоставен и авионскиот сообраќај меѓу двете земји.

Овие информации се потврдени по разговорот меѓу српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ и амасадорот на Грција во Белград, Јоргос Дијакотофакис.

Дополнително српското МНР информира дека министерот Дачиќ на 12.јуни ќе претстојува во официјална посета на Атина, каде што со неговиот колега, Никос Дендиас, ќе разговбараат за најважните прашања кои се однесуваат на двете земји, како и за актуелните теми на планот за надминување на последиците од пандемијата на коронавирусот.

Инаку, во првичната листа од 29 земји која ја направи Грција, и од каде е дозволен влез на туристи, беше и нашата држава.

Епидемиолозите во земјава велат дека ситуацијата сега е променета заради огромниот број на новозаразени, па не сме веќе безбедна земја за останатите, но потенцираат дека состојбата може да се промени, и дека листите исто така се менуваат, но повторно потенцираат дека тоа ќе зависи од епидемиолошката слика на државата.

Во меѓувреме, бугарското министерство за здравство, исто така поради зголементот број на позитивни праѓани на Ковид-19, даде препорака сите граѓани на Македонија, при влез во Бугарија да останат во 14-дневен задолжителен карантин. 


Можеби ќе ве интересира

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан