09 Март, 2021
0.0274

Грција ги проширува границите на море, Турција ова го смета како „причина за војна“

Објавено во: Балкан 22 Јануари, 2021

Атина ги проширува границите на море, а Анкара е претпазлива. 

Грчките пратеници го ратификуваа проширувањето на територијалните води во Јонско Море. Тие усвоија закон со кој територијалните води во Јонското Море се прошируваат од шест на 12 наутички милји.  Со проширувањето се потенцира правото на Грција да ја спроведе Конвенцијата на Обединетите нации за права на морето, со која во 1982 година е дозволена ширина на територијалните води од 12 милји.

„За прв пат од Додеканезите (островите) во 1947 година, националната територија е зголемена за околу 10%, со процедури целосно засновани на правилата на меѓународното право“, рече премиерот Кирјакос Мицотакис, обраќајќи се пред парламентот.

Во брзиот одговор на одлуката на грчкиот парламент за проширувањето на територијалните води во Јонското Море, Турција ја предупреди дека проширувањето на водите во Егејското Море ќе го смета за „причина за војна“, бидејќи со тоа, поради густата распределеност на грчките острови, ќе ѝ се блокира пристапот до меѓународните води. Турција „има витални права и интереси во полузатвореното Егејско Море, во кое доминираат посебни географски услови“, изјави портпаролот на турското Министерство за надворешни работи Хами Аксој.

Лани односите меѓу двете земји беа затегнати, при што дел од медиумите објавија дека германската канцеларка Ангела Меркел во последен момент спречила војна меѓу Турција и Грција. 

Можеби ќе ве интересира

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

Внукот на Јосип Броз Тито ќе оди в затвор

За викенд се затвора Кантонот Сараево

За викенд се затвора Кантонот Сараево

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

Rimac автомобили ја поздравија инвестицијата на Порше од 70 милиони евра

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

18 ПОЧИНАТИ И 417 НОВИ ЗАРАЗЕНИ: Црн ден за Црна Гора

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

ПАЦИЕНТИ ОД БЕЛГРАД ЌЕ БИДАТ ПРЕНЕСЕНИ ВО КРУШЕВАЦ: Србија брои повеќе од 4.000 заразени

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Не престануваат да се тресат Хрватска и Грција

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Бразилскиот сој стигна на Балканот, откриен е во Словенија

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

Зошто Хрватска и ЕУ се губитници во трката за вакцинација, а Србија и Велика Британија победници?

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина