15 Јуни, 2021
0.0190

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

Објавено во: Балкан 08 Мај, 2021

Плажите и и баровите денеска и официјално се отворени во туристичките места во Грција, но мерките и протоколите за работа се уште се на сила, а тоа подразбира потребно расојание меѓу лежалките и чадорите и нема музика. Задолжителната дистанца е од четири, односно два метри, меѓу соседни лежалки со чадор, кои се наместени само за по две лица, освен ако не станува збор за семејство.

Вработите на плажите, задолжително мора да носат маски, како и редовно да прават брзи тестови.

Денешното отворање на плажите е точно една недела пред почетокот на туристичката сезона во Грција, а уште во текот на минатата недела премиерот Кирјакос Мицотакис најави дека Грција ќе ги прими сите туристи кои се целосно вакцинирани. Добредојдени се и оние кои ја примиле и руската вакцина „Спутник V“ без никакви ограничувања.

-Не гледаме причина да правиме разлика затоа што според информациите што ги имаме, руската вакцина е безбедна и ефикасна. Тоа значи дека туристите од Русија, што е голем пазар за нас, и сите оние кои биле вакцинирани со „Спутник V“ можат слободно да патуваат, истакна Мицотакис.


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија