17 Јануари, 2022
0.0265

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2021

Pfizer Inc. му исплати на главниот извршен директор Алберт Бурла 21 милион долари вкупен надоместок минатата година, бидејќи фармацевтскиот гигант стана првиот што доби овластување од САД за вакцина против коронавирус, пишува Блумберг.

Целокупниот пакет исплати, кој вклучувал плата, бонус, акции и други стимулативни надоместоци, е за 17 отсто повеќе од примањата на Бурла во 2019 година, кога му биле исплатени вкупно 17,9 милиони долари, покажува извештајот за неговите примања поднесен до регулаторот во петокот. 

Бурла стана високопознато лице на компанијата во центарот на глобалните напори за запирање на пандемијата Ковид-19. Вакцината што ја разви Pfizer со германскиот партнер BioNTech SE се тврди дека е 95 отсто ефикасна против вирусот во клиничко испитување и таа стана клучен дел од напорите за имунизација во САД.

Во исто време, Бурла претседаваше со поширок напор да се префрли акцентот на Pfizer на иновативни третмани за рак и други болести. Компанијата минатата година го комбинираше својот бизнис Upjohn, кој вклучуваше постари блокбастери како лекови за еректилна дисфункција Виагра и лекови за холестерол Липитор, со производителот на генерички лекови Mylan NV за да формира нова компанија наречена Viatris Inc.

Алберт Боурла инаку по потекло е од Грција и е ветеринар.


Можеби ќе ве интересира

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот