29 Мај, 2020
0.0212

ГРАЃАНИТЕ ШТО ПО ГРЕШКА СТИСНАЛЕ ДОНИРАЈ НА МОЈ ДДВ - сега бараат УЈП да им ги врати назад парите

Објавено во: Финансии 08 Мај, 2020

За мерката преку која граѓаните што скенираат фискални сметки имаа можност да ги донираат парите на повратот што им следуваа на државата, за таа да се справи со корнавирусот, рокот заврши на 5 мај.

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денеска информираше дека вкупно 8.700 корисници одговориле потврдно на донацијата за донирање. Со тоа износот на донацијата е 9,53 милиони денари или близу 155 илјади евра, кој ќе се донира во Фондот за справување со КОВИД-19.

Додека, пак, 35.219 корисниците одговориле дека сакаат да им биде исплатен повратот.

Ова покажува дека четири пати повеќе граѓани не сакале да донираат, отколку оние што донирале. 

До УЈП пристигнале мејлови од граѓани кои погрешно и ненамерно притиснале опција донирај и бараат парите да им бидат исплатени на сметка. 

„За нив дополнително, во најкраток можен рок ќе известиме за начинот на исплатата. Тоа беше поставено доброволно и им благодарам на сите што донираа“, рече директорката на УЈП, Сања Лукаревска. 

Н.Н.Ф. 

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички