06 Октомври, 2022
0.0311

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Федералната комисија за електрична енергија (Елком), Вернер Лугинбил, смета дека во зима што претстои во Швајцарија не е исклучено повремени прекини на струјата. Сепак, тој вели: „Таквата ситуација би можела да се управува“.

Тоа е најлошото сценарио, нагласи во интервју за „NZZ am Sonntag“, порачувајќи дека е добро граѓаните да имаат доволно свеќи во домот.

Во моментов струјата се користи „целосно непромислено“. Секогаш е тука, и само ни треба. Ако бевме само малку посвесни дека електричната енергија нема секогаш да ја имаме, би можеле да постигнеме многу повеќе“, вели Лугинбил. Во моментов се испитува дали големите потрошувачи би биле подготвени привремено да го намалат своето производство. „Тоа е најефективната алатка и тука лежи најголемиот потенцијал.

Политичарите не ги сфатија сериозно предупредувањата

Лугинбил критикува дека политичарите не ги сфатиле премногу сериозно долгогодишните предупредувања на Елком за недостиг на електрична енергија во зима.

Војната во Украина сега ја влоши ситуацијата повеќе отколку што очекуваше дури и Елком. „Ситуацијата во последните месеци покажа дека на прашањето за безбедноста на снабдувањето треба да му пристапиме многу порешително и поодлучно“, рече Лугинбил.

Постои ризик дека Европа ќе доживее широк недостиг на електрична енергија и гас. Ова исто така би значело дека Франција - инаку главен снабдувач - ќе биде елиминирана како извор на енергија во зима. Во зависност од ситуацијата, Германија и Италија потоа би можеле да се сметаат за добавувачи, според Лугинбил. Новите резерви за итни случаи на швајцарските резервоари беа доволни само за најлошите тесни грла за две до шест недели.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата