20 Октомври, 2020
0.0270

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Објавено во: Економија 26 Септември, 2020

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев синоќа на откупен пункт смирувал инциденти меѓу лозарите пред една винарница. 

Станува збор за „Вардар винарија“ пред која се собрале лозари кои биле клиенти на винарницата со години, и други кои не успеале да го предадат грозјето на друго место. Меѓу нив настанало недоразбирање, а проблемот има и друга суштина откако годинава поради лошиот квалитет на грозјето откупот веќе се испроблематизира. 

Поради недоразбирањето меѓу лозарите како што јавува КТВ, резултирало со прекин на откупот, а проблемот го решавал градоначалникот Јанчев. 

Подоцна дури и седел во винарницата за да биде се во ред. 

КТВ објави дека сопственикот на винаријата потврдил дека ќе се откупи целото грозје кое до вечерта било донесено во визбата, иако е со значително лош квалитет, со далеку пониска шеќерност од 18 проценти. 

Од визбата им се исплаќаат на лозарите по 3 денари, а од државата ќе добијат  8 денари како поддршка.

Фото: КТВ


Можеби ќе ве интересира

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард