20 Октомври, 2019
0.0175

Град Скопје од утре ќе го демонтира спорниот објект на кровот од ГТЦ

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Ќе се отстранува времениот објект на кровот на ГТЦ кој предизвика негативни реакции кај јавноста, особено кај еко-активистите, објави Петре Шилегов, градоначалникот на Град Скопје. Од таму донесена е одлука за демонтажа на кровниот покрив и демонтажа на челичната конструкција над подот. и демонтажа на изѕиданите sидови од сипорекс блокови,

Ваквата одлука на градската управа следува откако јавноста реакираше негативно на ваквиот објект, сметајќи дека истиот го нарушува концептот за „зеен кров“, проект на Град Скопје.

„ По реакциите на граѓаните најпрвo беше донесена одлука за стопирање со работите на времениот објект. Сепак, земени се во предвид општата и стручната јавност, и по консултациите со Асоцијацијата на Архитекти и Иницијативата “Го Сакам ГТЦ”, од утре и официјално започнуваме со демонтажа на објектот, а на неговото место ќе биде посадена трева со ниско украсни цветни аранжмани, во согласност со постојниот проект за зелен покрив на ГТЦ“, искоментира Шилегов.

Работата на останатиот дел од кровот продолжува, а во текот на следната недела ќе започне поставувањето на земјената подлога а во текот на месецов и поставувањето на првото зеленило.


Можеби ќе ве интересира

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

Кој се доаѓа на лидерската средба?

Кој се доаѓа на лидерската средба?