09 Август, 2022
0.0267

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Објавено во: Свет 02 Јули, 2022

Добивај вести на Viber


Google во петокот објави дека ќе ја избрише историјата на локација на корисниците кога ќе посетуваат клиники за абортус, засолништа за семејно насилство и други места каде што се бара приватност.

„Доколку нашите системи откријат дека некој посетил една од овие локации, ние ќе ги избришеме тие записи од историјата на локација набргу по посетата“, напиша Џен Фицпатрик, виш потпретседател на Google, во блог пост. „Оваа промена ќе стапи на сила во наредните недели. Други места од кои Google нема да складира податоци за локацијата вклучуваат центри за третман на неплодност, установи за лекување зависности и клиники за слабеење. 

Соопштението доаѓа една недела откако американскиот Врховен суд донесе тектонска одлука да им го одземе уставното право на абортус на Американките, што предизвика десетина држави да ја забранат или строго ограничат постапката и да предизвика масовни протести низ целата земја.

Активистите и политичарите ги повикуваат Google и другите технолошки гиганти да го ограничат количеството на информации што ги собираат за да ги спречат органите на прогонот да ги користат за истрага и гонење на абортуси.

Фицпатрик, исто така, се обиде да ги увери потрошувачите дека компанијата сериозно ја сфаќа приватноста.

„Гугл има долга историја на одбивање на премногу широки барања од органите за спроведување на законот, вклучително и целосно приговарање на некои барања“, напиша таа.

„Ги земаме предвид очекувањата за приватност и безбедност на луѓето кои ги користат нашите производи и ги известуваат луѓето кога ги исполнуваме барањата на владата.

Загриженоста за податоците за паметните телефони и репродуктивните права претходеше на пресудата на Врховниот суд, кога неколку конзервативни американски држави во последниве месеци донесоа закони со кои на јавноста им се дава право да ги тужи лекарите кои вршат абортуси - или секој кој помага во нивно олеснување.

Тоа поттикна група високи демократски пратеници во мај да испратат писмо до извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, барајќи од него да престане да собира податоци за локацијата на паметните телефони за да не станат „алатка за екстремно десничарските екстремисти, кои сакаат да ги спречат луѓето кои бараат абортус"


Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван