12 Август, 2022
0.0265

ГОЛЕМА ИНВЕСТИЦИЈА НА ВОЛВО ВО СЛОВАЧКА - ќе прават само електрични возила, во фабриката ќе вложат 1,2 милијарди евра

Објавено во: Економија 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Фабриката од 1,2 милијарди евра ќе има капацитет од 250.000 единици и треба да биде отворена во 2026 година

Volvo Cars ќе инвестира 1,2 милијарди евра (1,25 милијарди долари) за изградба на нова производствена фабрика во Кошице, Словачка, способна да произведува 250.000 електрични возила годишно, објави автомобилскиот производител во петокот, објави Automotive News Europe.

Volvo има за цел да биде бренд само за возила на електрична енергија до 2030 година и за да ја постигне таа цел, ќе треба да додаде уште една фабрика во Европа.

Изградбата на фабриката во Кошице треба да започне следната година. Сериското производство на следната генерација на електрични возила на Volvo е планирано да започне во 2026 година, соопшти компанијата.

„Проширувањето во Европа, нашиот најголем продажен регион, е од клучно значење за нашата промена кон електрификација и континуиран раст“, ​​рече извршниот директор на Volvo Џим Роуан во соопштението.

Првата нова фабрика на Volvo во Европа по речиси 60 години ќе биде трета во регионот, придружувајќи им се на фабриките во Торсланда, Шведска и Гент, Белгија, кои имаат комбиниран годишен капацитет од 600.000 возила.

Volvo размислува за трета фабрика во Европа

Членот на извршниот одбор на Volvo, Бјорн Анвол, минатата година изјави дека за автомобилскиот производител да ја надмине целта за продажба на 1,2 милиони возила годишно во 2025 година, ќе треба да додаде уште една фабрика.

Волво, кој има за цел да има производствени операции за климатска неутралност до 2025 година, рече дека фабриката ќе користи само климатско неутрална енергија.

Можеби ќе ве интересира

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово