29 Мај, 2020
0.0246

ГОЛЕМ ПАД: Tензиите меѓу две земји ја урнаа цената на нафтата

Објавено во: Економија 22 Мај, 2020

Се случи остар пад на цената на нафтата.

Тие утрово нагло паднаа, како последица на новите тензии на релација САД и Кина. 

На лондонскиот пазар цената на барелот се намали за 3,5 проценти, на 34,80 долари, а на американскиот пазар падна за дури 5,5 проценти, на 32,05 долари.

На девизните пазари, доларот во однос на корпата на валути зајакна, прв пат по четири дена. Неговиот индекс, кој го следи движењето на американската во однос на шесте најважни светски валути, утрово се движеше околу 99,50 поени, а вчера во ова време беше 99,35 поени.

Курсот на американската во однос на јапонската валута се намали од вчерашните 107,65 на 107,55 јени.

Деновиве нафтата се позиционираше највисоко од 11 март. 

Изминативе месеци нафтата трпеше турбленции. Отиде во минус, а потоа се нормализираше. 

Можеби ќе ве интересира

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“