30 Септември, 2020
0.0191

Голем број здравствени работници му откажаа на ДИК за спроведувањето на изборите во понеделник

Објавено во: Македонија 09 Јули, 2020

Државната изборна комисија ќе го менува списокот на посебниот избирачки одбор од 300-тини медицински лица кој требаше да го спроведе гласањето кај позитивните од Ковид-19 и кај оние кои се во самоизолација во понеделник.

Од ДИК велат дека тоа ќе се направи затоа што дури 100-тина доктори и друг медицински персонал испратиле барање до комисијата да бидат изземени од одборот, а на 80 од нив истите им биле прифатени.

- Поднеле медицинска документација дека не се во можност, или дека повеќе не се во работен однос, односно се во пензија. Некои се во странство, а некои не можат да се најдат, истакна денеска претставникот на ДИК.

Од таму велат дека медицинските лица се повикуваат во одборот по случаен избор, но дека постојано се поднесуваат барања од нив да бидат изземени.

До сега има само 137 пријавени за гласање лица кои се во самоизолација и заболени од коронавирусот.

На недефинираниот список на ДИК од 289 здравствени работници, главно се вработени од општите и клиничките болници, здравствените домови и центрите за јавно здравје.

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата