21 Јануари, 2020
0.0171

Го обвинија за лицемерие и бараат оставка од Мицкоски

Објавено во: Македонија 02 Декември, 2019

Оставка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бара независната пратеничка група. Ова следи по вчерашната најава дека ќе поднесе иницијатива за ратификација на протоколот за НАТО, со одложено дејство.

Пратеничката Емилија Александрова на прес-конференцијата од Собранието побара оставка од лицерот на партијата, Христијан Мицкоски, поради, како што рече, лицемерниот однос кон евроинтеграциите.

Наведуваат дека, лицемерието на Мицкоски го достигнува врвот, со креирање на слика дека НАТО му е многу важно.

Мицкоски рече дека ќе го стави нивното барање на дневен ред пред Извршниот одбор задутре. 

СДСМ нема да ја прифати иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ, за конечно усвојување на ратификацијата на протоколот за членство, повикувајќи се на праксата на Црна Гора. Од партијата велат додека Шпанија ќе го каже последниот збор, а ништо конкретно нема да има во Парламентот. 

Од  Мицкоски бараат да ги поддржи измените во законот за одбрана со кои се прави стандардизација на АРМ со НАТО. Во Владата нема конкретна иницијатива околу усвојувањето на договорот со НАТО, но додаваат дека таквата иницијатива треба да помине на некоја од  наредните владини седници, а потоа ќе се достави во Собранието.

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на нашата земја во НАТО. Веста ја објави државниот секретар Мајк Помпео на Твитер. Се чека Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. 

Можеби ќе ве интересира

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија