24 Мај, 2022
0.0371

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

Објавено во: Свет 16 Јануари, 2022

По 10 дневната драма, Новак Ѓоковиќ го загуби случајот на суд и ќе биде депортиран од Австралија.

Првите информации по одлуката на Сојузниот суд се дека адвокатите на Новак нема да се жалат на одлуката, а наскоро ќе бидат соопштени причините за ваквата одлука. По одлуката се огласи и првиот светски рекет, откако беше јасно дека ќе биде депортиран и нема да може да ја одбрани титулата на Австралија Опен.

-Би сакал да дадам кратка изјава и да се осврнам на резултатите од денешното сослушување. Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам, пред да дадам дополнителни коментари. Крајно сум разочаран од пресудата, рече тој.

-Ја почитувам одлуката на Судот и ќе соработувам со сите надлежни органи при моето заминување од Австралија. На учесниците, на официјалните лица, работниците, волонтерите и на сите навивачи во светот им посакувам се најдобро на турнирот. На крајот, би сакал да им се заблагодарам на моето семејство, пријателите, тимот, навивачите и моите сограѓани Срби за нивната континуирана поддршка. Ти беа голем извор на сила за мене“, рече Ѓоковиќ, во изјавата што пренесе австралиски „Ејџ“.


Можеби ќе ве интересира

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци