05 Јуни, 2020
0.0396

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Објавено во: Стил 03 Ноември, 2019


Една мајка одлучила во потполност да ги разоткрие „совршените мајки“ на Инстаграм, а нејзината исповед ви ја пренесуваме во продолжение:

Вчера на базен видов една млада мајка со својата ќеркичка кои беа облечени во најмодерни исти костими за капење во различни величини. Мајката, со совршени локни кои ги подигнала со елегантна лента за коса, првите неколку минути ги помина гласно зборувајќи на телефон со пријателка додека нејзината ќерка нетрпеливо очекуваше да влезат во базенот.

Мајката го заврши разговорот и продолжи да ги мести пешкирот, играчките и кремите за сончање на пешкирот. Потоа го најде вистинскиот агол и светло, го извади својот телефон и направи неколку селфиња со ќерка си.

Ќерката ја запраша конечно да влезе во базен. И рече да почека, а потоа ја стави пред базенот, ја фотографираше неколку пати, па и рече да влезе во вода, а потоа ја фотографираше уште еден милион пати, но и како излегува од вода. Дури потоа и рече на ќерка си дека може да си игра.

Девојчето само неколку минути било во вода.

Мајката повика на телефон уште една пријателка додека ќеркичката цело време ја повикувала да и се придружи во базенот.

„Мама, дојди да си играш со мене“ - ја запраша барем четири пати.

Мајката ја погледна, но не ја прекина веста. Дури по 10 минути конечно го заврши разговорот, ги собра кремите за сончање кои не ги ни употреби, ги собра играчките и ја повика ќерка си да излезе од вода.

Седев таму долго време и размислував долго за тоа што го видов. Веќе знам дека тие фотографии, совршено се појавиле на социјалните медиуми со опис: „На базен со моето девојче #makingmemories“ или некој сличен.

Продолжението од сторијата може да го прочитате на Хаштаг.мк


Можеби ќе ве интересира

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески