13 Август, 2020
0.0182

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Објавено во: Свет 02 Јули, 2020

Германија под мотото „Заедно за обнова на Европа“ вчера го превзеде претседателствувањето со Советот на Европската унија, а во официјалната најава за тоа каква политика ќе води, германското претседателство најавува во наредните шест месеци почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија „засновано на германска агенда“.

За време на нејзиното претседателство, Германија ќе го поддржи високиот претставник на ЕУ. за надворешна политика, во служба на обединета, одговорна и силна европска политика за надворешни работи.

„Ние Европејците сме убедени дека само заедно можеме да се соочиме со меѓународни предизвици, да ги браниме нашите интереси преку соработка и да ги заштитиме нашите вредности“, се вели во изјавата на Берлин за земјите од Западен Балкан „на кои мора да им се дадат кредибилен изгледи за влез во ЕУ  и пристап кој ќе им служи на европските стратешки интереси." 

- Во овој контекст, ние активно ги следиме тековните преговори за пристапување со Србија и Црна Гора и се подготвувaме за почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија. Ја подготвуваме преговарачката рамка, заснована врз германската агенда и новата методолигија на пристапување, се вели во соопштението на Берлин во делот за надворешната политика.

Под слоганот „Заедно за обновување на Европа“, Германија го презеде ротирачкото претседателство на Советот на Европската унија од вчера па до крајот на годината, со акцент на надминување на здравствената и финансиската криза.Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома